Sanal Gerçeklik

Gelişen teknoloji ile hayatımıza birçok yeni kavram giriyor bunlardan biri de “sanal gerçeklik.” Bu kavrama pek de yabancı olmadığımız aşikâr, peki ya nedir bu sanal gerçeklik? Hangi alanlarda kullanılır? Gelin hep birlikte sanal gerçeklik diyarına derinlemesine giriş yapalım.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik, bir takım giyilebilir teknolojik cihazlar kullanılarak bireyin kendini fiziksel olarak olmadığı bir ortama adeta ışınlayan, teknolojinin ne denli gelişmiş olduğunu bize tarifsiz bir zihin oyunuyla gösterir. Kullanıcılar, çevre birimleri (sanal gerçeklik gözlüğü, VR, kasklı ekran vb.) kullanarak dilediği sanal ortamın bir parçası oluyor, Ortamlar kişiden kişiye veya meslekten mesleğe değişiyor.

Sanal gerçeklik teknolojisi; yazılım, eğitim, sağlık, inşaat, spor, seyahat ve birçok alanda kullanıcılara muhteşem bir gerçeklik deneyimi sunuyor.

Spor

Sanal gerçeklik ile evde kayak yapmak hayal değil! Teknolojinin gelişimi ile mekan ve zaman kavramlarınız tamamen değişecek. Dilediğiniz yerde ve zamanda tenis, futbol, golf ve birçok sporda kendinizi geliştirebilirsiniz hatta yazılımlarla kendinize profesyonel bir sanal antrenör geliştirebilirsiniz.

Kullanılan sistemle, tekniğiniz sürekli kayıt altına alınır ve sanal antrenörünüz zayıf yanlarınızı geliştirebilmeniz için size antrenman çizelgesi oluşturur bu verilere göre kendinizi takip edebilirsiniz.

Sağlık

Sanal gerçeklik teknolojisi bizlere hayati önem taşıyan alanlarda da yardımcı oluyor, bunlardan biri de olmazsa olmaz “sağlık” bu teknoloji sayesinde kendimizi  gerçeğini aratmayan bir ameliyathanede bulabiliriz, profesyonelce hazırlanmış simülasyonlarla adeta gerçek bir insanı ameliyat ediyor hissini yaşayabiliriz. Bu teknoloji tıp öğrencileri için biçilmiş kaftan diyebiliriz en zor ameliyatlarda bile simülasyon ile pratik yapıp tecrübe kazanırlar.

Eğitim

Sanal gerçeklik teknolojisi ile eğitim; iç içe girmiş karmaşık konulardan sıyrılıp, sanal gerçeklik cihazları aracılığıyla anlaşılır ve eğlenceli bir hal alıyor. Bu teknoloji ile öğrenciler tropikal ormanların yağmurlarında sanal olarak ıslanmaktan, sıcak çölde susuz bir ortamı hissedebilecek. Sanıyoruz ki hayat boyu unutulmayacak deneyimlerle eğitim almak pek de uzak bir gelecek değil.

Seyahat

Sanal gerçeklik teknolojisi, gitmeyi hayal ettiğiniz ama bir türlü fırsat bulup gidemediğiniz şehirleri ayağınıza kadar getiriyor, yapmanız gereken tek şey VR gözlüğünüzü takıp arkanıza yaslanmak. Gelişen teknoloji ile dilediğiniz şehrin sokaklarını gezip orada olma hissiyatını yaşayabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey hayal etmek!

Ertan Kocakoç tarafından yayımlandı

Bilgisayar bilimi ve yapay zeka üzerine çalışmalar yürüten genç bir girişimcidir, birçok sosyal girişim projesini başlatmış ve aktif olarak yer almıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s